SP STEMTEST 2024, stelling 4: fietssnelwegen

Netwerk Speed Pedelec Vlaanderen lanceert een beknopte stemtest voor speed pedelec gebruikers! Tussen 1 mei en 24 mei krijg je in totaal 9 stellingen te lezen via onze website en social media kanalen. Deze zijn reeds allen beschikbaar bij de Vlaamse politieke partijen. We vragen hen om voor elke stelling akkoord/niet akkoord te geven met één of meer zinnen onderbouwing. Eind mei gaat de stemtest live en kan je zelf je mening geven over de stellingen! Bij afloop van je test, krijg je te lezen hoe jouw antwoorden zich verhouden tot deze van de politieke partijen. Na de verkiezingen delen we de resultaten van alle ontvangen testen in een hapklaar bericht met grafieken alsook met de politiek.

Meer informatie over het verloop lees je hier.

Fietssnelwegen netwerk in wording

Fietssnelwegen vormen een gewestelijk netwerk van fietspaden waar je in regel snel en veilig op kan fietsen voor intergemeentelijke pendelverplaatsingen.  Of dat is toch de theorie.  Fietssnelwegroutes worden uitgewerkt op provinciaal niveau.  Zij leggen ze aan, maar het beheer ligt bij de Vlaamse Waterweg, AWV en de Vlaamse steden en gemeenten.  Elk met eigen agenda en macht over de inrichting.

Voor

  • De huidige situatie zorgt voor sterk variërende inrichting en willekeur.  Op het ene stuk mag je aan kruissnelheid fietsen, op een andere vergelijkbaar stuk maximum 30 km/u.  Veelal heb je de keuze tussen fietspad en rijbaan, maar soms wordt je verplicht tot het fietspad of verplicht tot de rijbaan, waarbij de achterliggende reden niet gezocht moet worden bij verkeersveiligheid maar bij lokaal beleid.  
  • Voor de meest zinnige structuur kan je wederom de mosterd halen bij de behandeling van zwaar verkeer.  Stel je voor dat ook autosnelwegen in de situatie komen waarin fietssnelwegen vandaag zitten.  Je rijdt dan van Leuven naar Brussel op de E40, maar op grondgebied van de ene gemeente mag je 100 km/u, op de andere 120 km/u, op nog een andere staat het vol rode lichten. Ofwel: overal A12… Niet bepaald een fraai beeld en één van de redenen waarom autosnelwegen centraal worden beheerd. Waarom zou dit voor fietssnelwegen anders moeten?
  • Fietssnelwegen zijn fijnmaziger dan gewestwegen en autosnelwegen en worden uitgewerkt op provinciaal niveau. Het is dan ook zinvol om het beheer op hetzelfde niveau te houden.

Tegen

  • Gewestwegen en autosnelwegen zijn over ongeveer honderd jaar geëvolueerd naar de huidige situatie van een vrij homogeen uitziend snel & veilig netwerk, centraal beheerd door AWV.  Fietssnelwegen bestaan nog maar een tiental jaar en moeten gebruik maken van infrastructuur die al bestaat.  Extra verharding is namelijk zowel duur als nefast voor de waterinsijpeling.  De provinciale fietsregisseurs onderzoeken de beste routes voor dit nieuwe netwerk en maken waar mogelijk gebruik van bestaande fietspaden, landelijke wegen, dienstwegen langs spoorlijnen en jaagpaden.  Maar soms loopt de fietssnelweg door een woonstraat of een dorpskern, omdat het niet anders kan of omdat er geen middelen zijn om er rond te werken.  Door het beheer van deze stukken fietssnelweg over te hevelen van het lokale niveau naar een centraal niveau, vermindert de inspraak van bewoners en lokale besturen in de volgens hen gepaste inrichting van de wegen die zij dagelijks gebruiken.

Mening netwerk Speed Pedelec Vlaanderen

Hier lees je na verkiezingsdag de mening (akkoord/niet akkoord) van ons netwerk mét verdere motivatie!